Možnosti financovania dovolenky - Pôžička na dovolenku vs. dovolenka na splátky
Pôžička na dovolenku vs. dovolenka na splátky
Chceli by ste ísť na dovolenku, no nemáte dostatok financií? Každý občas potrebuje vypnúť. Niekto preferuje letnú dovolenku pri mori, ďalší zimné dovolenky, pričom najradšej chodí na lyžovačky. Niektorí chcú mať počas dovolenky kľud a poriadne si oddýchnuť a iní zase radi trávia dovolenky aktívne, napríklad turistikou.
Nech už si dovolenku predstavujete akokoľvek, vždy je možnosť, ako ju financovať. Poďme sa teda spolu pozrieť na možnosti, akými si dovolenku vieme zaplatiť. Na konci článku sme pre vás pripravili aj menšie porovnanie pôžičky na dovolenku s dovolenkou na splátky.
Možnosti financovania dovolenky
Financovať svoju dovolenku môžete rôznym spôsobom. Tým najlepším je mať svoje vlastné finančné prostriedky, no nie vždy si dokážete našetriť toľko, koľko potrebujete. Môžu prísť nečakané situácie, pri ktorých musíte siahnuť na ušetrené peniaze a zrazu dovolenka nevyzerá až tak sľubne. Poďme ale pekne poporiadku. Aké máme pri financovaní dovolenky možnosti?
Hotovosť
Ako sme už vyššie spomenuli, najlepšou možnosťou, ako financovať svoju dovolenku, je zaplatiť si ju z vlastných zdrojov. V prípade, že si viete z každej výplaty čo-to ušetriť, je to výborné. Hovorí sa, že človek by mal mať nasporený aspoň trojnásobok svojho mesačného platu. V prípade akýchkoľvek okolností si tak vie ľahko poradiť a nedostať sa do finančnej núdze.
Koľko nás je však takých, že sme radi, ak si nasporíme aspoň na tú dovolenku, však? V takom prípade sa nám osvedčilo skúsiť si zbierať napríklad dvojeurovky. Prosto vždy, keď máte v hotovosti dvojeurovku, tak si ju hodíte do sporkasy. Ani sa nenazdáte a o rok je už oveľa väčšia šanca na výbornú letnú či zimnú dovolenku.
Sporiaci účet
Ďalšou možnosťou, ako si nasporiť, je zriadiť si v banke sporiaci účet. Každá banka ponúka sporenie na mesačnej báze. Mnoho ľudí má pritom aj viacero sporiacich účtov, pričom sú na rôzne účely. Môžete mať sporiaci účet na auto, na dovolenku, na prerábku domu či bytu, alebo na hocičo iné.
Ak napríklad na budúci rok plánujete letnú dovolenku, ktorá by mala vychádzať napríklad okolo 1500 eur, tak hneď po tohtoročnej dovolenke si nastavíte sporiaci účet tak, aby ste na ňom mali pred ďalším letom nasporených tých 1500 eur. Úroky na týchto účtoch sa pritom hýbu okolo 0,1 %. Možno si poviete, že si to necháte rovno na bežnom účte, no mnohí z nás vedia, že ľahšie sa šetrí, keď k tým peniazom nie je až taký jednoduchý prístup.
Povolené prečerpanie na účte
Mnoho ľudí sa spolieha na povolené prečerpanie, takzvaný revolvingový úver, pričom toto prečerpanie je úročené na dennom faktore, a to približne 16 až 25 % p.a. Ak teda viete, že to do mesiaca budete môcť dorovnať, vyjde to lacnejšie ako klasický úver, ktorý vám banka poskytne napríklad s dobou splácania na 8 rokov.
Samozrejme, že taký úver sa dá splatiť skôr a často aj bez pokuty, no málokto to urobí predčasne. Povolené prečerpanie má oproti úveru výhodu v tom, že toto splatenie sa urobí v podstate samo, hneď ako vám na účet prídu peniaze.
Kreditná karta
Je rozdiel, či máte kreditnú kartu, alebo debetnú kartu. Ľudia si tieto dve karty často mýlia. Debetná karta je karta, ktorú dostanete k bežnému účtu. Z kreditnej karty si ale viete vybrať toľko, koľko si nastavíte. Máte tak schválený úverový rámec a 30 až 60-dňové bezúročné obdobie.
V praxi to znamená, že ak v tom období vrátite požičané peniaze, viete si dovolenku prefinancovať bezúročne. Kreditné karty majú často dokonca aj cestovné poistenie, no vždy je dobré zistiť si detaily.
Dovolenka na splátky
Medzi ďalšie možnosti financovania dovolenky patrí dovolenka na splátky. Dovolenku na splátky si viete vybaviť priamo v cestovnej kancelárii, no nie každá CK či cestovná agentúra má zmluvu s každou splátkovou spoločnosťou.
Dovolenka na splátky býva často aj bezúročná, nakoľko sa úverové spoločnosti snažia získať kontakty na klientov a zarobiť tak na predaji následných produktov. Najčastejšie ide o kreditnú kartu či konsolidáciu úverov, nakoľko pri schvaľovaní dovolenky na splátky podpisujete súhlas so vstupom do úverového registra.
Pôžička na dovolenku
Často využívanou možnosťou, ako si financovať svoju dovolenku, je vziať si pôžičku. Je to veľmi jednoduchá cesta, ako získať potrebné finančné prostriedky. Využíva sa pritom takzvaný bezúčelový úver, ktorý poskytuje najnižšie úrokové sadzby. Ďalšou jeho výhodou je, že dnes už sa dá vybaviť takmer na počkanie, napríklad aj cez internet. Stačí, ak máte 18 a viac rokov, ste občanom Slovenskej republiky a máte pravidelný príjem.
Porovnanie pôžička na dovolenku vs. dovolenka na splátky
Pri rozhodovaní sa medzi dovolenkou na splátky a pôžičkou na dovolenku si treba ujasniť niekoľko faktorov, na základe ktorých sa nakoniec viete rozhodnúť pre možnosť, ktorá vám viac vyhovuje. Aké to sú?
- Pri dovolenke na splátky podpisujete súhlas so vstupom do úverového registra, pričom spoločnosť získa informáciu o vašich bankových produktoch. Pravdepodobne vás potom v blízkej budúcnosti budú kontaktovať za účelom refinancovania vašich bankových produktov či predaja ich ďalších produktov.
- Pôžička na dovolenku má úrokovú sadzbu, no ide o spotrebný úver, teda s najnižšími úrokmi.
- Pri dovolenke na splátky máte financovanú iba samotnú dovolenku, teda všetko, čo dovolenka zahŕňa. Zväčša ide o ubytovanie a cestu, prípadne raňajky.
- S pôžičkou na dovolenku môžete ísť k moru aj autom, po ceste zájsť s deťmi do ZOO či na lyžovačke si kúpiť skipasy.
Ak teda potrebujete financovať nielen ubytovanie, ale aj cestu, jedlo, výlety či vreckové, viac sa vám oplatí vziať si pôžičku. Ak ale potrebujete financovať iba čisto pobyt, prípadne máte záujem o dovolenku All Inclusive, kde vám nebude nič chýbať, možno sa vám viac oplatí vziať si dovolenku na splátky.